Beleid, Bestuur, Management & Pedagogiek in het kindcentrum

MEDEZEGGENSCHAP (Redactioneel BBMP NR. 01 2026)

Soms komt de aanleiding voor een themanummer uit onverwachte hoek. In dit geval was het een vraag van kinderopvangorganisatie KleurRijk uit Arnhem. Of we in Kindcentrum BBMP aandacht wilden schenken aan hun specifieke structuur van interne besluitvorming, gebaseerd op de sociocratische werkwijze. Ik raakte meteen enthousiast.


Ik was al enigszins op de hoogte van sociocratische besluitvorming – een voorstel wordt aangenomen als niemand overwegende, beargumenteerde bezwaren heeft – naar aanleiding van een filmavond van Extinction Rebellion, dat de interne besluitvorming ook op die wijze organiseert.

Een vriendin had me uitgenodigd om bij XR een documentaire te kijken over fout gedrag van oliebedrijf Total Energies in Oeganda. Nieuwe oliepijpleiding, dorpen gedwongen afgebroken, velden vernietigd. Weliswaar had Total door Chinezen kilometers verderop een compleet nieuw, modern dorp – met elektriciteit, douches en een school – uit de grond laten stampen, maar daar wilde niemand wonen. Daar zaten geesten.
 
De discussie na afloop van de filmavond was fascinerend. Vroeger zou iedereen meteen hebben geroepen ‘Actie! Actie!’ en uit boosheid met spandoeken de straat op willen. Nu werd een grote kring geformeerd. De gespreksleider wilde eerst wel eens weten ‘hoe iedereen erbij zat’ na het zien van deze onthutsende film.
 
Iedereen kwam aan de beurt, ook mensen die op openbare bijeenkomsten niet snel hun mond zouden opendoen. Want iedereen praat mee in een sociocratische structuur. Dat gegeven zie je ook terug bij KleurRijk. Lees het artikel, er zal een wereld voor je opengaan.
 
Maar niet alleen KleurRijk, ook de rest van de kinderopvang is zeer actief bezig met het thema medezeggenschap. Van medewerkers, van ouders, van kinderen. Het is duidelijk geen ‘moetje’ meer, zoals vroeger vaak het geval was.
 
Ik denk dat de totstandkoming van steeds meer integrale kindcentra daar nieuwe energie aan heeft gegeven. Innige samenwerking met het onderwijs vereist wezenlijk anders georganiseerde medezeggenschap van medewerkers en ouders, langs wettelijk verplichte lijnen ook nog. Dat is een breinbreker. In deze Kindcentrum BBMP lees je hierover tal van voorbeelden en tal van mogelijke oplossingen. Die één ding gemeen hebben: het is allemaal maatwerk.
Aart Verschuur, hoofdredacteur BBMP. 
 
Bestel de nieuwe BBMP via Kinderopvangkennis.nl. Hier kun je ook een artikel (naar keuze) los bestellen of word abonnee, ontvang o.a. het boek Pistoia, een cultuur van het jonge kind of Het kindcentrum als speel-, leer- en werkgemeenschap cadeau en krijg onder andere toegang tot Kinderopvang Kennis!