
Dat heeft het kabinet op advies van het OMT besloten, nu er grote zorgen zijn over de opkomst van de omikronvariant, die zich snel verspreidt. Omdat de kerstvakantie dit jaar direct met de kerstdagen begint, zouden kinderen dan onbewust hun oudere familieleden kunnen besmetten met een te hoge druk op de zorg tot gevolg.
Zoals ook bij de eerdere schoolsluitingen, blijven de scholen wel open voor kwetsbare kinderen en voor kinderen van ouders met cruciale beroepen. Dit geldt ook voor scholen uit het speciaal (basis)onderwijs en voor de buitenschoolse opvang (bso). Uitgangspunt is dat de basisscholen en bso na de kerstvakantie wel weer gewoon open kunnen.
Ook de buitenschoolse opvang week moet voor de kerstvakantie dicht, tot 24 december 2021, om de overdracht van het coronavirus te vertragen en de besmettingskans van kinderen te verminderen. Wel is die week de noodopvang geopend voor kinderen van ouders met cruciale beroepen en kinderen in een kwetsbare positie.
De bso’s gaan na de kerstdagen weer open. Ook dan blijft de oproep van het kabinet om kinderen niet te brengen als dat niet nodig is. Het kabinet vraagt werkgevers om rekening te houden met de extra lasten voor ouders die nu werk en zorgen voor hun kinderen moeten combineren.
Het kabinet vraagt ouders om samen met de kinderopvangorganisatie om ‘een oplossing’ te vinden voor de kinderopvanguren van deze vier dagen, daarvoor is nu geen aparte vergoeding. Als de buitenschoolse opvang voor een langere periode sluit, gaat het kabinet onderzoeken of ouders een tegemoetkoming voor de eigen bijdrage kunnen ontvangen, zoals dat ook in eerdere sluitingsperiodes is gebeurd.